İzmir’de camilerden çalınan “Çav Bella” gazetecilerin yargılandığı iddianameye girdi

İzmir’de geçtiğimiz Mayıs ayında cami hoparlörlerinden “Çav Bella” isimli İtalyan halk şarkısının çalınması, gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in yargılandığı davanın iddianamesine girdi.

Image for post
Image for post

Yeşim Yavuzer/Ankara

Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel hakkında, “zincirleme olarak devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 9 Kasım’da Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 23 Eylül 2020 tarihli iddianamede, sanık olarak da yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’de görevli E.B ile gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel arasında geçen telefon konuşmalarına dair deşifreler ve mesajlaşmalar, gazeteciler hakkındaki suçlamalara dayanak gösterildi.

İzmir’de cami hoparlörlerinden “Çav Bella” isimli İtalyan halk şarkısının çalınmasıyla ilgili bir detay Yıldız ve Dükel hakkındaki iddianameye girdi.

İddianamede, TSK mensubu E.B.’nin gazetecilere, “İzmir’de telsiz marifetiyle caminin frekansına girilerek, Çav Bella isimli şarkının yayımlanması provokasyonu eyleminin MİT tarafından gerçekleştirildiği” yönünde mesaj (SMS) gönderdiği öne sürüldü.

Yaklaşık 5 aydır Sincan Cezaevi’nde tutuklu olan Müyesser Yıldız ve tutuksuz yargılanan İsmail Dükel, 9 Kasım’da ilk kez hakim karşısında olacak.

NE OLMUŞTU?

İzmir’de geçtiğimiz Mayıs ayında, Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki camilerin hoparlörlerinden İtalyan halk şarkısı “Çav Bella” çalınmıştı.

Yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil eden ve kimliği belirlenemeyen kişilerce yapıldığı belirtilmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları “övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar” hakkında soruşturma başlattığını açıklamıştı.

İzmir Müftülüğü de konuyla ilgili inceleme başlatmış ve suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında; cami hoparlöründen “Çav Bella” şarkısının çalındığı görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir gözaltına alınıp “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Daha sonra serbest bırakılan Özdemir hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Özdemir hakkındaki yargılamanın ikinci duruşması ise 26 Kasım’da görülecek.

Öte yandan İzmir Emniyet Müdürlüğü, farklı şubelerden 30 kişilik özel ekip kurulduğunu, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ise, görüntülerin sosyal medyada ilk olarak kimler tarafından paylaşıldığının tespit etmeye çalıştığını duyurmuştu. Ancak olayın kimin ya da kimler tarafından yapıldığı hala bulunamadı.

Serbest Gazeteci/Freelance Journalist

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store