Büro Memur-Sen İzmir 1 No’lu Şube başkanı ve yönetim kurulu üyeleri görevden alındı.

Yeşim YAVUZER /ANKARA — Memur Sendikaları (Memur-Sen) Konfederasyonu’na bağlı Büro Memur-Sen Genel Merkezi’nin, geçtiğimiz günlerde sendikanın İzmir 1 No’lu Şubesi’nin iki buçuk yıllık hesaplarını incelediği ve yaklaşık 120 bin TL değerinde usulsüz harcamanın tespit edildiği ortaya çıkmıştı.

Büro Memur-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu’nun, İzmir 1 No’lu Şube’nin mali denetimi ile ilgili hazırladığı raporda; Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında, muhasebe programına yüklenen ve genel merkeze iletilen harcama belgelerinin gerçekliği sorgulanmıştı.

Denetleme raporunda, “aynı tarih, aynı tür ve aynı işletmeden arka arkaya çok sayıda fiş alındığı”


Toplantı ve Ağırlamaya 65 bin 650 TL

Köfteye kebaba 21 bin 900 TL

Kuyumcuya 17 bin 850 TL

Büro Memur-Sen Genel Merkezi, İzmir 1 No’lu Şubesi’nin iki buçuk yıllık hesaplarını inceledi ve yaklaşık 120 bin TL değerinde usulsüz harcama tespit etti. Açığın 600 bin TL olduğu fakat soruşturmaya yalnızca 120 bin TL’lik faturalandırmanın konu edilebildiği iddia edildi.

Hazırlanan denetleme raporuna göre, “aynı tarih, aynı tür ve aynı işletmeden arka arkaya çok sayıda fiş alındığı” belirlendi. Şube yönetiminin disipline sevki istendi. Disiplin süreci başladı.

Raporda; toplamda 17 bin 750 liralık kuyumcu, 21 bin 900 liralık kebap-köfte, 4 bin 250 liralık baklava-künefe harcamaları ile 65 bin 650 TL’lik toplantı ve ağırlama giderleri ile bazı harcamaların Koronavirüs salgını karşısında alınan tedbirler…


İzmir’de geçtiğimiz Mayıs ayında cami hoparlörlerinden “Çav Bella” isimli İtalyan halk şarkısının çalınması, gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in yargılandığı davanın iddianamesine girdi.

Yeşim Yavuzer/Ankara

Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel hakkında, “zincirleme olarak devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 9 Kasım’da Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 23 Eylül 2020 tarihli iddianamede, sanık olarak da yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’de görevli E.B ile gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel arasında geçen telefon konuşmalarına dair deşifreler ve mesajlaşmalar, gazeteciler hakkındaki suçlamalara dayanak gösterildi.

İzmir’de…

Yeşim Yavuzer

Serbest Gazeteci/Freelance Journalist

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store